Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

09-04-2021

Współcześnie nie wyobrażamy sobie pracy bez komputera. Codziennie korzystają z niego zarówno dzieci w szkole  jak i dorośli w pracy oraz w domu. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że spędzanie długich godzin przed jego monitorem wpływa niekorzystnie na nasz wzrok.

Jakie to są zagrożenia?

Nasze oczy głównie narażone są na promieniowanie ze strony ekranu komputera. Jest to promieniowanie rentgenowskie, ultrafioletowe, podczerwone oraz niskocząsteczkowe. Pomimo nowoczesnych technologii nie da się go zupełnie wyeliminować. Kolejnym czynnikiem jest nieprawidłowe oświetlenie w miejscu pracy, a także klimatyzacja znajdująca się w pomieszczeniu. Wszystkie one nie pozostają obojętne dla naszego wzroku.

Jakie są najczęstsze dolegliwości?

Najczęściej spotykaną dolegliwością są podrażnienia gałki ocznej. Objawia się ono zaczerwienieniem i zmęczeniem, uczuciem piasku pod powiekami, nadmiernym łzawieniem lub świądem. Wystąpić może też brak prawidłowej ostrości widzenia zwłaszcza w sytuacji, kiedy przenosimy wzrok z bliskich przedmiotów na dalekie. W ciągu doby człowiek może wyprodukować i wydzielać średnio około 1,5–2 ml cieczy łzowej. Pełni ona funkcję oczyszczającą, nawilżającą i ochronną oczu przed bakteriami. Mrugając średnio od 10 do 20 razy na minutę rozprowadzamy łzę na powierzchni oka. Jednak w trakcie pracy przed monitorem komputera rzadziej mrugamy i dochodzi wówczas do nadmiernego wysychania.

W jaki sposób chronić wzrok?

Postarajmy się znaleźć czas na zupełne odejście od biurka. Najlepiej co godzinę pracy robić 5-minutową przerwę. Możemy wtedy przespacerować się, popatrzeć na przedmioty znajdujące się w dalszej odległości lub na krajobraz za oknem. Okuliści zalecają, aby co około 20 minut popatrzeć przez okno przez 20 sekund. Ważne jest odpowiednie oświetlenie, nawilżenie powietrza, które poprawią nasze samopoczucie. Najkorzystniej jest, aby monitor komputera znajdował się około pół metra od naszych oczu.

Wspomaganie od wewnątrz

Suche powietrze w pomieszczeniu niekorzystnie działa na cały organizm, dlatego istotne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Pomoże nam w nawodnieniu oraz nawilżeniu błon śluzowych. Można też przyjmować suplementy, które zawierają w swoim składzie luteinę korzystnie wpływającą na oczy.

 

Nutrof Total z Wit. D3 x 60 kaps.

Krople do oczu

Nasz wzrok odczuje ulgę dzięki zastosowaniu kropli nawilżających. W prosty i szybki sposób wyeliminują podrażnienie i poprawią komfort patrzenia. Należy wprowadzić je do worka spojówkowego zgodnie z zaleceniami na ulotce producenta.

 

Thealoz Duo krople do oczu 10 ml

 

Kiedy do lekarza okulisty?

Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, jak częste mrużenie oczu w czasie czytania, częste stany zapalna spojówek i powiek, mruganie oraz bóle głowy, wówczas jest to sygnał, że niezwłocznie należy odwiedzić lekarza okulistę. Nie lekceważmy żadnych objawów. W okulistyce ważna jest profilaktyka. Dbajmy o swój wzrok każdego dnia.